Itthon is ismertté vált az a kaliforniai betlehemesről készült kép, amelyen a szent család tagjait ketrecben, egymástól elzárva, elszakítva ábrázolják. A születéstörténet megjelenítésének ősi hagyománya van a keresztény művészetben, de legtöbbször archaikus és európai ábrázolásmóddal találkozunk. Hogyan jelenítik meg Józsefet, Máriát és Jézust a merészebb kortárs ábrázolások és azok a kultúrák, amelyek tőlünk nagyon távolinak tűnnek. Közelebb hozhat bennünket egymáshoz ez a kétezer éves történet?
Történt pedig azokban a napokban, hogy Augustus császár rendeletet adott ki: írják össze az egész földet. Ez az első összeírás akkor történt, amikor Szíriában Cirénius volt a helytartó. Elment tehát mindenki a maga városába, hogy összeírják. Felment József is a galileai Názáretből Júdeába, a Dávid városába, amelyet Betlehemnek neveznek, mert Dávid házából és nemzetségéből való volt, hogy összeírják jegyesével, Máriával együtt, aki áldott állapotban volt. És történt, hogy amíg ott voltak, eljött szülésének ideje, és megszülte elsőszülött fiát. Bepólyálta, és a jászolba fektette, mivel a szálláson nem volt számukra hely. (Lk 2, 1-7)
Hogyan jelenik meg Mária kínai, hongkongi és törzsi népek ábrázolásaiban? Hogyan nézne ki, ha mai környezetben jönne világra Jézus Krisztus? Vajon a bevásárlóközpont, a drótkerítés fenyegető árnyéka vagy a francia tengerpart közelében hánykolódó hajó illene jobban hozzá, ha a szálláson már nincs számukra hely? Vajon kapna-e menedéket, együtt maradhatna-e a családja? És végül, de nem utolsó sorban: mi vajon felismernénk őt? Ezek a képek lehetőséget kínálnak arra, hogy ebben az adventben ne kézhez kapott válaszokra várjunk, hanem újragondoljuk a karácsonyi történetet.
1. James B. Janknegt olajfestménye a születéstörténetről, az Egyesült Államokból
2. „A szent család”, Kelly Latimore festménye, USA
3. „Hipster karácsony”
4. José és Maria, Everett Patterson rajza, USA
5. Észak-amerikai őslakos édesanya gyermekével, David Forte festménye
6. „A bölcsekre várva” - Lee Kaercher, USA
7. John Guiliani atya képeslapja Guatemalából
8. Ismael Saincilus haiti Madonnája
9. Vudu Szűzanya a Gyermekkel, Erzulie Dantor festménye
10. A szent család a francia tengerparton, a Lá Réplica karikatúrája
11. Woonbo Kim Ki-chang festménye Dél-Koreából
12. „Isten anyja, Kína királynője”, Chu Kar Kui festménye
13. „A hold madonnája”, Tereza nővér festménye egy japán karmelita rendből
14. Sawai Chinnawong festménye Thaiföldről
15. He Qi festménye, Kínából
16. Engelbert Mveng atya festménye Kamerunból
17. Joseph Mulamba-Mandangi festménye Kongóból
18. Pápua Új Guineai születéstörténet, Peter Brooks festménye
19. Kevin Carroll atya olajfestménye: yorubai betlehem
20. A kaliforniai Claremont város metodista gyülekezetének betlehemese (borítóképünkön)

Összeállításunkat a következő oldalak alapján készítettük:
A Keresztény Kultúra blog olyan felület, ahol azokat a kereszténységgel és közélettel kapcsolatos szövegeket szeretnénk megjelentetni, amelyeknek jelenleg Magyarországon nincs igazán felülete. Célkitűzéseinkről bővebben itt olvashattok.
Ha támogatni szeretnétek bármifajta állami, egyházi és civil szervezettől függetlenül működő, egyéni projektünket, hogy még többet tehessünk a kulturált keresztény párbeszédért, keressétek fel közösségi adománygyűjtő oldalunkat a patreon.com/kerkultblog címen.
Ha kérdésetek, témajavaslatotok lenne, írjatok nekünk a keresztenykulturablog@gmail.com címen, vagy keressétek Facebook-oldalunkat.